Park Psychologii

Jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk w domu?

Sytuacja, która aktualnie panuje nie tylko na świecie, ale przede wszystkim w Polsce sprawia, że dużą uwagę przywiązujemy do kwestii higieny. W końcu dzięki temu możemy uniknąć zarażenia koronawirusem, który jest realnym zagrożeniem dla każdego z nas. Niestety sytuacji wcale nie ułatwia fakt, że wszelkiego rodzaju gotowe płyny antybakteryjne są praktycznie nie do zdobycia. Chyba, że jesteśmy gotowi wydać na ten produkt niemały majątek. Na szczęście to wcale nie oznacza, że nie możemy nic z tym zrobić. Jest bowiem proste rozwiązanie – płyn do dezynfekcji rąk można w prosty sposób zrobić w domu. Jak? Podpowiadamy!

Żel antybakteryjny do rąk – co musisz wiedzieć?

Jako podstawowy składnik domowego płynu do dezynfekcji rąk najczęściej wymienia się alkohol etylowy o wysokim stężeniu, czyli wszystkim znany spirytus. To właśnie on jest odpowiedzialny za bakteriobójcze działanie preparatu. Jeżeli tylko odpowiednio go przygotujesz, to w swoim działaniu niczym nie będzie ustępował sklepowym i aptecznym specyfikom. Jak zrobić taki płyn antybakteryjny?Do jego wykonania potrzebujesz wspomnianego już alkoholu. Ważne jest jednak to, że powinien mieć on stężenie co najmniej 60-80%, dlatego wódka nie wchodzi tutaj w grę. Płyn antybakteryjny bazujący na tym alkoholu w ogóle nie będzie spełniał swojej podstawowej roli. Skoro podstawowe kwestie mamy już omówione, możemy przejść do konkretnych przepisów. A tych jest kilka. 

Przepis na płyn do dezynfekcji rąk z aloesem

Nieważne, z którego przepisu na żel do dezynfekcji rąk zdecydujesz się skorzystać, możesz mieć pewność, że wykaże się skutecznością. Przede wszystkim dlatego, że w każdym przedstawionym przez nas przepisie jest zachowane pożądane stężenie alkoholu. To jak, przechodzimy do działania?

 

1. Żel antybakteryjny do dezynfekcji rąk: spirytus + żel aloesowy + olejek eteryczny 

Do wykonania zarówno pierwszego wariantu, jak i wszystkich pozostałych będziesz potrzebować spirytusu rektyfikowanego o stężeniu 95%. Możesz go nabyć w sklepach spożywczych. Oprócz tego niezbędny będzie również pojemnik, do którego przelejesz mieszankę. Pozostałe składniki to olejek eteryczny (zabije zapach alkoholu. Kliknij tu, aby zobaczyć najpopularniejsze olejki) i żel aloesowy, który doda właściwości nawilżające. Pamiętaj, żeby kupić dobry żel aloesowy, który zawiera w swoim składzie co najmniej 90% ekstraktu z aloesu. Taki żel aloesowy z łatwością kupisz w sieci (sprawdź ceny klikając tu). Wykonanie jest bardzo proste, wszystkie składniki wymieszaj ze sobą w następujących proporcjach:

  • 70 ml spirytusu
  • 25 g żelu aloesowego (sprawdź dostępność tu)
  • około 10 kropel olejku eterycznego (dostępne tu), np. eukaliptusowego (możesz pominąć, ale zwiększ wtedy ilość aloesu do 30 g)

W ten sposób otrzymasz 100 g gotowego żelu antybakteryjnego. Dzięki użyciu żelu aloesowego specyfik będzie miał gęstszą konsystencję, jak typowy żel antybakteryjny.

 

2. Płyn do dezynfekcji rąk – spirytus + woda/dowolny hydrolat

Ta propozycja nie będzie już taka przyjazna dla Twojej skóry, ponieważ będzie miała działanie wysuszające. Niemniej jednak będzie równie skuteczna. Do jej wykonania potrzebujesz:

  • 80 ml spirytusu
  • 20 ml przegotowanej wody/dowolnego hydrolatu (np. różanego)
  • kilka kropli olejku eterycznego (sprawdź cenę online

Wszystkie składniki musisz wymieszać i gotowe. 

Do swojego żelu możesz dodać również wodę utlenioną, pamiętaj jednak, żeby zawsze zachować co najmniej 60% stężenie alkoholu w takiej mieszance. 

Żel antybakteryjny bez spirytusu

Jeżeli masz trudności ze znalezieniem spirytusu, to wcale nie znaczy, że zostaniesz bez płynu do dezynfekcji rąk. Równie dobrze możesz do wykonań na bazie alkoholu izopropylowego (IPA) można go kupić klikając tutaj. On również ma działanie ukierunkowane na zwalczanie wirusów, bakterii i grzybów. W każdym z wyżej opisanych przepisów etanol możesz zastąpić izopropanolem. Pamiętaj jednak, że jeżeli chcesz często korzystać z takiej mieszanki, to zdecydowanie najlepiej sprawdzi się mieszanka zawierająca w swoim składzie aloes. Taki żel nie wpłynie negatywnie na stan Twoich dłoni. 

Płyn do dezynfekcji powierzchni – jak go zrobić?

Wiesz już, jak zrobić żel antybakteryjny. A ten będzie stanowił idealny duet z płynem do dezynfekcji powierzchni. Dzięki temu nie tylko Twoje dłonie będą wolne od bakterii, ale blaty, sprzęty elektryczne, czy klamki. Bo powiedzmy sobie szczerze – żadna z tych powierzchni nie potrzebuje nawilżacza w postaci żelu aloesowego. Jak więc zrobić płyn dezynfekujący? 

Jego wykonanie jest bardzo proste. Wystarczy, że zmieszasz 60 ml alkoholu z 40 ml przegotowanej wody. Takim roztworem możecie spryskiwać klamki, blaty, klucze, monety, blaty, czy nawet kierownicę w samochodzie.

Trzymajcie się zdrowo!

Strona nadziejawgenach.pl służy wyłącznie celom informacyjnym i nie stanowi porady medycznej, ani zastępstwa konsultacji z lekarzem. parkpsychologii.pl nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych w witrynie. Zamieszczane treści stanowią subiektywne zdanie autorów. Warto odwiedzić Wzór do naśladowania