Park Psychologii

Gdzie kupić maski ochronne – bawełniane, z fizeliny, z filtrem

W momencie pisanie tego artykułu w Polsce wciąż zmagamy się z wirusem COVID-19, potocznie nazywanym Koronawirusem. Niestety nadal nie udało się stworzyć skutecznego leku czy szczepionki pozwalającego na zwalczenie tego śmiertelnego wirusa. Koronawirus przenosi się za pośrednictwem drogi kropelkowej, tj. dostaje się do naszego organizmu poprzez kontakt z naszymi ustami bądź nosem, a nawet oczu. 

Co robić, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na COVID-19? Najważniejsze to stosować się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia tj. zachować pełną izolację i opuszczać swoje mieszkanie wyłącznie w sprawach ważnych, oraz dbać o higienę – szczególnie dłoni. W przypadku konieczności opuszczenia domu, np. w celu dokonania zakupów musimy zabezpieczyć się przy pomocy ochronnych jednorazowych rękawiczek (Gdzie kupić rękawiczki jednorazowe – lateksowe, nitrylowe, foliowe). Dodatkowo warto jest się zaopatrzyć w jednorazową maseczkę ochronną, aby ochronić siebie i swoich bliskich przed zarażeniem. W wielu krajach, które również zmagają się z pandemią noszenie maseczek podczas wyjścia z domu to oficjalne zalecenie rządu, więc warto rozważyć jej zakup, lub też samodzielne wykonanie. 


Rodzaje maseczek ochronnych

Maseczka bawełniana (sprawdź aktualną cenę)  – wykonana z tkaniny bawełnianej, która należy do materiałów oddychających, dzięki czemu jest przyjemniejsza do stosowania dla naszej twarzy oraz skóry. Doskonale zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów. Dodatkowo maseczka wykonana z bawełny zmniejsza ryzyko dostania się do naszego organizmu różnych pyłków drobinek kurzu czy innych niepożądanych substancji. Bawełniana tkanina jest również antyalergiczna, dlatego bezpiecznie mogą z niej korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Maseczkę ochronną bawełnianą można bez problemu prać oraz prasować dlatego może służyć do wielokrotnego użytku. To doskonały przykład wielorazowej maseczki ochronnej.

Maseczka z fizeliny (sprawdź aktualną cenę) – najczęściej wykonywane z fizeliny trójwarstwowej medycznej. Materiał ten często jest też wykorzystywany w krawiectwie przy modelowaniu i usztywnianiu innych tkanin. Fizelina doskonale przepuszcza powietrze, dlatego jest idealnym materiałem do wykorzystania w produkcji maseczek ochronnych. Oprócz swobody oddychania użytkownika zapewnia wysoką skuteczność filtracji bakterii określanej na poziomie BFE>99,99%. Podobnie jak w przypadku masek bawełnianych te z fizeliny również mogą służyć do wielokrotnego użytku. Sprzedawane są najczęściej w uniwersalnym rozmiarze, dlatego mogą być stosowane zarówno przez kobiety jak i mężczyzn.

Maseczki z filtrem (sprawdź aktualną cenę) – zdobywające niezwykłą popularność od dłuższego czasu z powodu wszechobecnego smogu. W przypadku takich maseczek wyróżniamy te wyposażone w filtr N95 oraz FFP 1-3. Pierwsze dostosowany pod filtrację pyłu i smogu z otoczenia. Tego rodzaju filtry są w stanie pozbyć się nawet 95% cząsteczek, które znajdują się w zanieczyszczonym powietrzu.

Maseczki wyposażone w filtr FFP służą głównie to ochrony przed dostawaniem się bakterii oraz zarodników do naszego organizmu. Zapewniają również ochronę przed cząsteczkami radioaktywnymi czy rakotwórczymi. Doskonale więc sprawdzi się jako ochrona przed wirusami przenoszonymi drogą kropelkową. Maseczki z filtrem w porównaniu do poprzednich nie mogą być stosowane wielokrotnie.

Niestety obecnie zakup maski ochronnej może być problematyczny z powodu wzmożonego zainteresowania tym produktem. Na szczęście możemy ją wykonać w warunkach domowych.

Jak zrobić maseczkę ochronną w domu?

  • Do stworzenia maseczki we własnym zakresie będziemy potrzebować:
  • kawałek materiału najlepiej bawełnianego (RÓŻNE WZORY! Kliknij tu)
  • dwie gumki o długości ok.15 cm

Następnie stosujemy się do instrukcji zaprezentowanych w filmiku poniżej:

Maseczka ochronna – jak zrobić maseczkę samemu.

maseczki ochronne

Opublikowany przez Zęby.pl Sobota, 21 marca 2020

Gdy mamy już do dyspozycji maskę czy to ręcznej roboty, czy też kupioną warto wiedzieć, w jaki sposób poprawnie z niej korzystać oraz co należy zrobić po zakończeniu jej noszenia.

Jak poprawnie używać maski?

  • Przede wszystkim przed założeniem maski należy dokładnie umyć ręce.
  • Następnie przy zakładaniu upewnić się, czy powierzchnia maski ochronnej dokładnie zakrywa nasze usta oraz nos, oraz sprawdzić, czy maska dokładnie przylega do naszej twarzy i nie są widoczne żadne przerwy.
  • W czasie korzystania z maski kategorycznie nie powinno się jej dotykać.
  • Maskę należy wymienić (w przypadku maseczek jednorazowych) lub wygotować, a następnie umyć (w przypadku maseczek wielokrotnego użytku), gdy zauważymy jej wyraźne zawilgocenie.
  • W celu zdjęcia maski powinniśmy rozpocząć cały proces od chwyceniu za tył mocowania, by nie dotykać przodu maski, na której gromadzą się wszystkie wirusy.
  • Na koniec należy dokładnie umyć ręce mydłem z wodą lub preparatem opartym na alkoholu.

Strona nadziejawgenach.pl służy wyłącznie celom informacyjnym i nie stanowi porady medycznej, ani zastępstwa konsultacji z lekarzem. parkpsychologii.pl nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych w witrynie. Zamieszczane treści stanowią subiektywne zdanie autorów. Warto odwiedzić Wzór do naśladowania