Europejski Dzień Walki z Depresją: „Dlaczego warto wiedzieć? Dlaczego warto leczyć?”

1 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Depresją, któremu w 2016 roku towarzyszy hasło: „Dlaczego warto wiedzieć? Dlaczego warto leczyć?”.

Według danych WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) depresja jest w tej chwili czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie. Przed 2030 rokiem depresja stanie się główną przyczyną skracania się długości życia. Problem ten dotyczy zwłaszcza krajów rozwijających się, gdyż większość z nich nie jest w stanie przeznaczyć wystarczających środków na opiekę w zakresie zdrowia psychicznego.

W tym roku organizacje pozarządowe działające w obszarze zdrowia psychicznego podkreślają przede wszystkim konieczność zwiększania świadomości społecznej w zakresie tego, czym jest depresja, w jaki sposób się objawia i jak ją leczyć. W Polsce rozpoczęła się trzecia edycja kampanii „Twarze Depresji” – o konferencji pisaliśmy w tym miejscu.

Specjaliści podkreślają, że zwiększanie świadomości i edukacja społeczna mają za zadanie przede wszystkim przełamać stereotypy i stygmatyzację związane z depresją oraz niejako odczarować psycho- i farmakoterapię.

Park Psychologii włącza się w inicjatywę Europejskiego Dnia Walki z Depresją publikując w serwisie oraz w mediach społecznościowych liczne treści dotyczące tego, w jaki sposób radzić sobie z depresją i gdzie szukać pomocy specjalistycznej. Przypominamy także o tym, że fundacja Instytut Psychologii i Psychoterapii wydała w sieci bezpłatny poradnik dotyczący tego, gdzie i w jaki sposób szukać pomocy psychologicznej. Dostępny jest pod adresem: http://ipip.org.pl/index.php/projekty/poradnik-edukacyjny

 

6 Comments
  1. Marzy mi się aby w tym dni ktoś w końcu zdjął moje kajdany duszy… tak naprawdę, a nie tylko na pokaz, na chwilę! Zaraz pewnie dostanę gotowy przepis w postaci terapii etc. a na mnie to niestety nie działa! :(( Czasami do szczęścia wystarczy niewiele, a czasami tak „wiele” to innych kosztuje. Wszystkim zmagającym się z tym potworem życzę zdrowia i prawdziwego oświecenia najciemniejszych zakamarków duszy i serca!

  2. K z mojego doświadczenia mogę Ci polecić suplementacje magnezem,Witamina b3, cynkiem i witamina d. Dzięki kombinacji tych suplementów powrocilam do zywych. Uwierz, że było bardzo ciężko. Każdy kawałek mojego ciała i duszy płakał. Od dwóch tygodni czuje,że jest coraz lepiej.

    • Dzięks Ella, ale wiesz mój organizm przyswaja jedynie naturalnie syntetyzowane związki! Stąd wolę najeść się dobrej czekolady, popić czekoladą i popływać w czekoladzie. Najchętniej zrobiłabym to wszystko w miejscu, w którym ludzie generują dużo życzliwości, są uczciwi i autentyczni! Jeśli będzie to miejsce, w którym panuje dużo słońca będzie tym lepiej bo ta cenna witamina d także będzie lepiej się przyswajać. Mam ogromną nadzieję, że tak się kiedyś stanie…

    • Życzę by „kawałki” posklejały się na dobre! Jeśli to istotne , to apteka niech będzie także blisko. 😉 Grunt to się nie nachodzić, nieprawdaż? Ciekawe, że zwykle ulubiony sport dopomaga w tej walce i efekty tego są niewiarygodne prawdziwe i dobre, tak że trudno w to niektórym „pasjonatom kanap” w to uwierzyć. Jednak zmuszać do niego nikogo nie wolno… Pozdrawiam!!

Chcesz odpowiedzieć?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką.

Podobne artykuły